School Logo

Challenge Ambition Community Resilience

Meet the Governors

GOVERNING BODY OF The Meads Primary SchoolOur Governing Body consists of up to 11 members. There is one Committee, the Pay Committee (from July 2019).

Full name of Governor

Governor Category

Date of Current Appointment or Election

Source of Appointment (where appropriate)

Term of office/Roles within GB

Attendance at full GB Meetings*

Committee Membership

Attendance at Committee Meetings*

Declarations on register of business & pecuniary interest

Remarks

Susan Smith

Co-opted

(Chair of Governors)

29 January 2019

n/a

4 years

Chair of Governors

11/11

Finance

7/5/19-22/5/19

1/1

Son in law is proprietor of Really Wild Education

 

Nicole Essex

 

Staff (Headteacher)

n/a

n/a

n/a

n/a

n/a

n/a

None

Headteacher as of September 2019

Rhona Perry

Staff (Headteacher)

n/a

n/a

n/a

9/11

Finance 7/5/19-22/5/19

1/1

None

Retired August 2019

Shirley Cremin

Staff

November 2017

n/a

4 years

6/11

 

 

None

Resigned July 2019

Diana Holmes

Parent

7 June 2019

n/a

4 years

Co-vice Chair of Governors as of 9/7/19

11/11

 

 

 

None

 

Deborah Matthews

Co-opted

29 January 2019

n/a

4 years

11/11

 

 

 

None

 

Jane Oxlade

Local Authority

(Chair of Pay Committee)

24 February 2016

Reappointed 12 March 2020

West Sussex Local Authority nomination

4 years

11/11

 

Finance 7/5/19-22/5/19

Pay Committee as of 9/7/19

1/1

 

 

 

0/0

None

Reappointed 12 March 2020

Gaelle Blake

Co-opted

7 November 2017

n/a

4 years

Vice Chair until 9/7/19

7/11

 

 Pay Committee

as of 9/7/19

0/0

None

 

 

Lisa Sheppard

Parent

22 June 2018

n/a

4 years

8/11

 

 

 

None

 

 

Paul Barker

Parent

3 December 2018

n/a

4 years

7/8

Pay Committee

as of 9/7/19

0/0

None

 

Lisa Newhouse

Parent

15 February 2019

n/a

4 years

4/5

 

 

None

 

 

Meryl Walters

Co-opted

26 February 2019

n/a

4 years

Co-Vice Chair as of 9/7/19

3/4

 

 

None

 

 

Steve Russell

Co-opted

March 2018

n/a

4 years

0/1

 

 

None

Resigned September 2018

Kate Bryant Staff 15 October 2019 n/a 4 years n/a n/a n/a None  

 

*Attendance during previous academic year to 31/8/2019

Top